My shortlist (0 item)

    Sizing up: entries in for 2016 Victorian Architecture Awards and jury announced

    Several award-winning practices are represented in this year’s jury for the 2016 Victorian Architecture Awards announced recently by the Australian Institute of Architects and Victorian Chapter Awards Committee.

    The selected jurors include Meaghan Dwyer from John Wardle Architects, the architects behind the award-winning Melbourne School of Design, chairing the Educational jury; Tim Jackson from Jackson Clements Burrows (Monash University North West Precinct & Moonlight Cabin), chairing the Melbourne Prize jury; and Peter Bickle, ARM Architecture (Shrine of Remembrance – Galleries of Remembrance), chairing this year’s Commercial jury.

    Of the 197 entries received in this year’s awards program across all categories, the Residential Architecture Houses – Alterations and Additions category has once again become the most contested with 41 houses in the running for the John & Phyllis Murphy Award.

    Given the high number of entries in this category, residential presentations will be held at 41X on Friday 18 March, followed by a full day of presentations across all categories on Saturday 19 March at the Melbourne School of Design, Melbourne University where all entrants will present their projects to juries.

    Presentation to juries is free and open to the public.

    Several familiar projects and faces are among the list of entries this year including the 2015 Sustainability Awards winning project Western Business Accelerator and Centre for Excellence by Six Degrees, the 2014 Sustainability Awards finalist Hindmarsh Corporate Centre by k20 Architecture as well as the new Geelong Library & Heritage Centre by ARM Architecture.

    Ari Apartments by Ola Studio, which won the Residential (New) Award at the 2015 Archi Team Awards is also on the list of entries, as is the infamous Barak Building: Swanston Square by ARM Architecture.

    Victorian Architecture Award Jury

    Residential Architecture Houses - New

    • Mel Bright of Make Architecture (Chair)
    • Ben Edwards of Edwards Moore
    • Antony Martin of MRTN Architects

    Residential Architecture Houses - Alterations & Additions

    • Christie Petsinis of Folk Architects (Chair)
    • Simon Cookes of DB Architecture
    • George Yiontis of Coy Yiontis Architects

    Residential Architecture - Multiple Housing

    • Nigel Bertram of NMBW + Monash University (Chair)
    • Clare Cousins of Clare Cousins Architects
    • David Pryor of City of Melbourne

    Small Project Architecture

    • Karen Alcock of MA Architects (Chair)
    • Michael Macleod  Kennedy Nolan
    • Claire Scorpo of Claire Scorpo Architects

    Urban Design

    • David Islip of OVGA (Chair)
    • Sophie Dyring of Schored Projects
    • Adam Pustola of Lyons

    Heritage Architecture

    • Reno Rizzo of Inarc Architects (Chair)
    • Amanda Jean of Amanda J Jean Architect and Heritage Consultant
    • Jim Gard'ner of GJM Heritage Consultants

    Interior Architecture

    • Philip Harmer of Harmer Architecture (Chair)
    • Kelley Mackay of Kerstin Thompson Architects
    • Jonathan Gardiner of Cox Architecture

    Commercial Architecture

    • Peter Bickle of ARM Architecture (Chair)
    • Ruth Wilson of Architectus
    • Rob Watson of Watson Architecture + Design

    Public Architecture

    • Hamish Lyon of NH Architecture (Chair)
    • Tim Leslie of Bates Smart
    • Emma Jackson of RMIT

    Educational Architecture

    • Meaghan Dwyer of John Wardle Architects (Chair)
    • Simon Topliss of Jackson Clements Burrows Architects
    • Jesse Judd of ARM Architecture

    Sustainable Architecture

    • Albert Mo of Architects EAT (Chair)
    • Lisa Gerstman of SJB Architects
    • Christon-Batey Smith of DesignInc

    COLORBOND® Steel Award

    • Justin Noxon of Noxon Giffen (Chair)
    • Yvonne Meng of Von Atelier
    • Michael Smith of Atelier Red+Black

    Melbourne Prize

    • Tim Jackson of Jackson Clements Burrows Architects (Chair)
    • Peter Williams of Williams Boag
    • Anna Maskiell of Public Realm Lab

    Regional Prize

    • Jane Williams of BVN (Chair)
    • Alison Nunn of Alison Nunn Architect
    • Michael Roper of Architecture Architecture

    2016 Victorian Architecture Awards Key Dates

    Presentation to Juries: Friday 18 March 2016 (evening session) at 41X - Level 1, 41 Exhibition Street, Melbourne; and Saturday 19 March 2016 at Melbourne School of Design, Melbourne University, Parkville

    Shortlists Announced: Early May

    Exhibition of Entries: 7 – 19 June 2016 at No Vacancy Gallery QV, Melbourne

    Presentation Dinner: Friday 24 June 2016, 7pm at Peninsula at Central Pier, Docklands

    National Architecture Awards Presentation: November 2016

    Read Comments
    Back to Top