My shortlist (0 item)

    137 finalists shortlisted for national property awards

    Nicholas Rider

    An extensive number of finalists have been named ahead of the 2018 Property Council of Australia/Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards in May.

    Across 20 categories are 137 finalists, and include the International Towers Sydney by Rogers Stirk Harbour + Partners, EY Centre by FJMT, 1PSQ by Architectus, ICC Sydney Convention Centre by Hassell and Populous, Wynyard Walk by Woods Bagot, and New Academic Street, RMIT University by Lyons, NMBW, Maddison, MvS, and Harrison and White.

    6120_N13394_print-1.jpgInternational Towers Sydney by Rogers Stirk Harbour + Partners. Photography by Brett Boardman 

    0702_Exterior_Credit-Sally-Tsoutas-2-1.jpg
    1PSQ by Architectus. Photography by Sally Tsoutas 

    The annual awards showcase nation-building projects, innovative solutions, and leadership in Australia’s property industry.

    “Each of [the] finalists [this year showcase] how we are shaping our cities for the future, and why we are leading the world in terms of sustainability, innovation and people-centric design,” says Ken Morrison, Property Council’s chief executive.

    The winners will be announced at a gala dinner at the ICC Sydney Convention Centre on Friday 11 May.

    View all the finalists below:

    AWARD FOR BEST OFFICE DEVELOPMENT

    AWARD FOR BEST HERITAGE DEVELOPMENT

    • The Old Clare Hotel - Icon Co
    • Pyrmont Fire Station
    • Tramsheds Sydney
    • The Residences, Yungaba
    • Mater Hospital Whitty Building Refurbishment
    • 40 Molle Street Redevelopment
    • The Goods Shed at Claremont on the Park

    AWARD FOR BEST BUSINESS OR INDUSTRIAL PARK

    • Martin Brower
    • Carribean Park

    AWARD FOR BEST RESIDENTIAL DEVELOPMENT

    • The Moreton, Bondi
    • Royal Shores at Ermington
    • Newport
    • Unison
    • Bells Reach
    • The Melbourne Residences
    • Nine Smith Street
    • Caulfield Heath
    • Evergreen, Ivanhoe
    • 107 Cambridge Street
    • Daniel Dugina
    • Blackburne, Aria Swanbourne
    • Newhaven

    AWARD FOR BEST RETIREMENT LIVING DEVELOPMENT

    • Wivenhoe Village
    • Cardinal Freeman - The Residences

    AWARD FOR BEST MASTER PLANNED COMMUNITY

    • Brighton Lakes
    • Willowdale
    • Yarrabilba
    • The Village, Townsville
    • Alkimos Beach
    • Calleya Estate
    • Vale

    AWARD FOR BEST WORKPLACE PROJECT

    • EY Centre, 200 George Street
    • Challenger Limited Head Office
    • Lendlease Barangaroo
    • Project Unity - Vodafone Hutchinson Australia
    • Frasers Property Australia
    • KPMG Adelaide Office
    • DEWNR Fit-out
    • JLL Melbourne Office
    • Vicinity Centres National Office – ONEworkplace
    • Deakin Downtown

    AWARD FOR BEST SUSTAINABLE DEVELOPMENT - NEW BUILDINGS

    AWARD FOR BEST SUSTAINABLE DEVELOPMENT - EXISTING BUILDINGS

    • Australian Prime Property Fund - Commercial: World Leading Sustainability in Operation 
    • Stockland Wetherill Park

    AWARD FOR BEST AFFORDABLE HOUSING DEVELOPMENT

    • Horizon at Coombs - Stage 1
    • Unilodge @ VU
    • Haven @ Rockingham
    • Whiteman Edge

    AWARD FOR BEST TOURISM & LEISURE DEVELOPMENT

    • ICC Sydney Convention Centre
    • SEA LIFE Penguin Boat Ride Project
    • Panthers Port Macquarie
    • Eat Street Northshore
    • Pacific Fair Tourism & Leisure Development
    • 3 Capes Track

    AWARD FOR BEST PUBLIC BUILDING

    AWARD FOR BEST MIXED-USE DEVELOPMENT

    AWARD FOR BEST SHOPPING CENTRE DEVELOPMENT

    • Dexus - Gateway Sydney
    • Stockland Wetherill Park
    • Stockland Shellharbour
    • Broadway Sydney
    • North Lakes Ikea Link Mall, Entertainment and Dining Precinct
    • Pacific Fair Shopping Centre Development
    • Eastland Shopping Centre
    • Chadstone Shopping Centre - Stage 40
    • Stockland Harrisdale

    AWARD FOR GOVERNMENT LEADERSHIP

    • Rose Bay Seaplane Terminal Redevelopment
    • Bang Bang Rifle Club, 294 Glenhuntly Road, Elsternwick

    AWARD FOR DEVELOPMENT INNOVATION

    AWARD FOR PROJECT INNOVATION

    • Winyu House
    • Mingle Program
    • SGCH Sustainability Strategy
    • Sydney Renewable Power Company Community Funded Solar Array on ICC Sydney
    • Warrigal
    • Macquarie University Incubator
    • Project REDDA
    • Kings Co-op: Creators are the new innovators 
    • V2i Realtime
    • Northshore Activation Strategy
    • The Village Townsville
    • 40 Molle Street Redevelopment
    • The Avenue Private Hospital
    • Harpley Discovery Trail
    • RSPCA Passive Wastewater Recycling System
    • Foy's Arcade
    • PwC Client Collaboration Floors Melbourne
    • Eidetic Asset Management

    AWARD FOR FUTURE LEADER OF THE YEAR

    • Jessica Stewart, Riverview Projects
    • Daniel Butterick, Turner & Townsend
    • Ian Van Eerden, Northrop Consulting Engineers
    • Benjamin Hanley, Lendlease Services
    • Ruth Hoog Antink, Lendlease
    • Rebecca Fitzgerald, WSP
    • Justin Gordon, Turner & Townsend
    • My Nugyen, Turner & Townsend
    • Laura Phillips, Neometro
    • Angelo Amara, JLL

    AWARD FOR DIVERSITY < 250 EMPLOYEES

    • Plus Architecture
    • Kokoda Property
    • ISPT
    • TURNER
    • Slattery

    AWARD FOR DIVERSITY > 250 EMPLOYEES

    • JLL
    • Cushman & Wakefield
    • GHD
    Read Comments
    Back to Top