My shortlist (0 item)

    51 projects recognised at 2014 Victorian Architecture Awards

    Geraldine Chua

    Fifty-one projects were recognised at the 2014 Australian Institute of Architects’ Victorian Architecture Awards, announced on Friday 20 June at Central Pier in Docklands.

    McBride Charles Ryan’s Dallas Brooks Community Primary School, a uniquely shaped building that reflects the fluid and rich journey needed for the early years of academic life, took home the night’s highest honour, the Victorian Architecture Medal.

    Comprising a Primary School, Community Facilities and a Community Park, the school explores how new pedagogy methods may be reflected in various configurations of age-appropriate learning spaces. The development of small learning communities have been knitted together by shared outdoor courtyard spaces.

    The project also won the Melbourne Prize and William Wardell Award for Public Architecture, while McBride Charles Ryan’s The Quays project was awarded the Marion Mahony Award for Interior Architecture as well as the Residential Architecture – Multiple Housing Award.

    The practice’s Community Hall (NGV Melbourne Now) also won the Small Project Architecture Award.

    House at Hanging Rock by Kerstin Thompson Architects. Image: Trevor Mein

    Kerstin Thompson Architects’ House at Hanging Rock was awarded the Harold Desbrowe-Annear Prize for Residential Architecture. Organising interior and exterior space and the extended site through a series of parallel bands, the house is defined by three terraces, staggered in plan and stepped down the site along a gentle diagonal.

    All projects that received a named or architecture award will progress on to the 2014 National Architecture Awards.

    Full list of winners:

    William Wardell Award for Public Architecture

    Dallas Brooks Community Primary School – McBride Charles Ryan

    Public Architecture Award – New

    Dandenong Mental Health Facility – Bates Smart Whitefield McQueen Irwin Alsop Joint Venture

    Port of Echuca Discovery Centre – Jaws Architects

    Commendation

    Melton Library and Learning Hub – Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT)

    Public Architecture Award – Alterations & Additions

    Birralee Primary School – Kerstin Thompson Architects

    Commendations

    Bendigo Library Redevelopment – MGS Architects

    Harold Desbrowe-Annear Award for Residential Architecture

    House at Hanging Rock – Kerstin Thompson Architects

    Residential Architecture Awards – Houses (New)

    Hover House – Bower Architecture

    Portsea House – Wood Marsh Architecture

    Somers Beach House – March Studio

    Commendations

    Fairfield Hacienda – MRTN Architects

    Venus Bay House – Welsh + Major

    John and Phyllis Murphy Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

    South Yarra Warehouse – NMBW Architecture Studio

    Residential Architecture Awards – Houses (Alterations & Additions)

    St Kilda East House – Clare Cousins Architects

    St Kilda West House – Kennedy Nolan

    Westgarth House – Kennedy Nolan

    Commendations

    Cubo House – Phooey Architects

    Family Apartment – NMBW Architecture Studio

    Lightbox – Edwards Moore

    Northcote Project – Wolveridge Architects

    Best Overend Award for Residential Architecture Award – Multiple Housing

    The Commons – Breathe Architecture

    Residential Architecture Award – Multiple Housing

    Richmond Redevelopment (Urban Renewal) – Williams Boag

    The Quays – McBride Charles Ryan

    Commendations

    Albert Tower – Rothelowman

    ILK Apartments – Cox Architecture

    Illura – Elenberg Fraser

    North Melbourne Townhouses – FreadmanWhite

    John George Knight Award for Heritage

    Melbourne GPO Exterior Conservation Works – Lovell Chen Architects & Heritage Consultants

    Heritage Architecture Awards

    Wertheim Factory Conversion – Studio Nine – Kerstin Thompson Architects

    Commendations

    Rippon Lea Roof Reinstatement – Lovell Chen Architects & Heritage Consultants

    The Ghost and Mrs Muir – Multiplicity

    Sir Osborn McCutcheon Award for Commercial Architecture

    Victorian Desalination Plant – Peckvonhartel and ARM Architecture

    Commercial Architecture Award

    National Australia Bank (NAB), Docklands – Woods Bagot

    Prahran Hotel – Techne Architects

    Commendation

    25 Rokeby Street – John Wardle Architects

    Marion Mahony Award for Interior Architecture

    The Quays – McBride Charles Ryan

    Interior Architecture Award

    National Australia Bank (NAB), Docklands – Woods Bagot

    Commendations

    25 Rokeby Street – John Wardle Architects

    Craigieburn Central – Lend Lease in collaboration with NH Architecture

    Spectroscopy Innovation Centre Agilent Technologies – Sinclair Knight Merz

    Joseph Reed Award for Urban Design

    Peninsula Link – ARM Architecture

    Urban Design Award

    Box Hill Gardens Multipurpose Area – NMBW Architecture Studio + Aspect Studios

    M80 Ring Road & M2 Tullamarine Freeway Interchange – Peter Elliott Architecture + Urban Design

    Commendations

    25 Rokeby Street – John Wardle Architects

    Cloud Canopy – Maddison Architects

    Williamstown Library – Sally Draper Architects in association with Mitsuori Architects

    Kevin Borland Award for Small Project Architecture

    Kew Studio – Sean Godsell Architects

    Small Project Architecture Awards

    Community Hall (NGV Melbourne Now) – McBride Charles Ryan

    Geelong Ring Road Rest Areas – BKK Architects

    Commendations

    Compulsive Productions – Matt Gibson Architecture + Design

    Flinders Lane Apartment – Clare Cousins Architects

    Port Phillip Community Group Offices – FreadmanWhite

    Alan and Beth Coldicutt Award for Sustainable Architecture

    The Commons – Breathe Architecture

    Sustainable Architecture Award

    Melton Library and Learning Hub – Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT)

    Commendation

    Florence Street – Nest Architects

    Colorbond® Award for Steel Architecture

    Kew Studio – Sean Godsell Architects

    Commendation

    Arrow Studio – Peter Hogg + Toby Reed Architects

    Enduring Architecture Award

    McIntyre House – Peter and Dione McIntyre

    Chapter Awards

    Australian Institute of Architects Melbourne Prize

    Dallas Brooks Community Primary School – McBride Charles Ryan

    Australian Institute of Architects Regional Prize

    Bendigo Library Redevelopment – MGS Architects

    Victorian Architecture Medal

    Dallas Brooks Community Primary School – McBride Charles Ryan

    Bates Smart Award for Architecture in the Media – National

    Public Sydney: Drawing the City by Philip Thalis and Peter John Cantrill

    Furniture, Structure, Infrastructure: Making and Using the Urban Environment by Nigel Bertram

    Bates Smart Award for Architecture in the Media – State

    Dr Caligari moves to the Suburbs: The Architecture of Edmond and Corrigan by Nervegna Reed Architecture

    Commendations

    Minimono, volume 1: Paul Morgan Architects by Uro Publications

    New Suburban: Remaking the Family Home in Australia and New Zealand by Stuart Harrison

    Read Comments
    Back to Top