My shortlist (0 item)

    AFP forensics facility wins top honour at ACT Architecture Awards

    The Australian Federal Police’s Forensics and Data Centre, designed by HASSELL, has been awarded the top honour at the Australian Institute of Architects’ (AIA) 2018 ACT Architecture Awards.

    HASSELL was awarded the prestigious Canberra Medallion for the forensics centre by the Minister for Planning and Land Management, Mick Gentleman. The centre also won the top award in the commercial category - the John Andrews Award for Commercial Architecture.

    AFP.jpgPhotography by Christopher Frederick Jones

    “This brief could so easily have succumbed to an explicitly defensive architecture,” says AIA ACT jury chair Rob Henry.

    “Instead, the Forensics and Data Centre extracts generosity and openness from a highly sensitive program to engender a collaborative and collegiate workplace and find a welcome ease of fit between organisation and built form.” 

    The CSIRO’s new Black Mountain research facility, Synergy by BVN, received a number of awards including the Derek Wrigley Award for Sustainable Architecture and the Romaldo Giurgola Award for Public Architecture as well as an Award for Interior Architecture. 

    synergy2.jpg
    Photography by John Gollings

    The redevelopment of Australia’s first fully-enclosed shopping mall, Monaro Mall by Universal Design Studio and Mather Architecture was also highly-regarded by the judges, receiving the JS Murdoch Award for Heritage, the W Hayward Morris for Interior Architecture, an Award for Commercial Architecture and the Robert Foster Award for Light in Architecture. 

    monaro.jpgPhotography by Dianna Snape

    “An ambitious project, the practice team has successfully and sensitively restored, revealed, reinstated and re-imagined Monaro Mall’s heritage values, intent and finishes,” says Henry.

    “Monaro Mall is now a light-filled and material-rich contemporary retail transformation which demonstrates the powerful potential of adaptive reuse of heritage buildings over demolition.” 

    For residential architecture, Swan by Collins Caddaye Architects, a bold home on a semi-rural property, received the Malcolm Moir and Heather Sutherland Award for Residential Architecture – Houses (New).

    swan.jpg
    Photography by Stefan Postles

    The Emerging Architect Prize was awarded to Shannon Battisson from The Mill: Architecture + Design. Robert Foster was acknowledged for his contribution to art and architecture through the Lifetime Contribution Prize.

    Full list of winners:

    Commercial Architecture

    The John Andrews Award – Australian Federal Police Forensics and Data Centre by HASSELL
    Award – Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture
    Commendation – Dairy Road (3.4) by Craig Tan Architects

    Educational Architecture

    The Enrico Taglietti Award – STEM Centre by Collins Caddaye Architects
    Commendation – RN Robertson Building by CCJ Architects

    Heritage

    The J S Murdoch Award – Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture

    Interior Architecture

    The W Hayward Morris Award – Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture
    Award – St Christopher’s Precinct by Cox Architecture
    Award – Synergy by BVN
    Commendation – Capital Airport Group Office Fitout by Cox Architecture

    Public Architecture

    The Romaldo Giurgola Award – Synergy by BVN
    Award – St Christopher’s Precinct by Cox Architecture
    Commendation – High Commission of Samoa in Australia by Cox Architecture

    Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)

    The Gene Willsford Award – Chowne Street House by PHILIP LEESON ARCHITECTS
    Commendation – Puutalo House by JUDD.studio
    Commendation – TL House by Ben Walker Architects
    Commendation – DC House by Ben Walker Architects

    Residential Architecture - Houses (New)

    The Malcolm Moir and Heather Sutherland Award – Swan by Collins Caddaye Architects
    Award – Box House by Paul Tilse Architects
    Award – Inset House by JUDD.studio
    Commendation – Moss River House by Cox Architecture
    Commendation – Sawtooth House by JUDD.studio

    Residential Architecture – Multiple Housing 

    The Sydney Ancher Award – St Germain by Cox Architecture
    Award – St Christopher’s Precinct by Cox Architecture

    Small Project Architecture 

    The Cynthia Breheny Award – Phased Change House by Erin Owens | MAKO Architecture
    Award – Kingston Boat Sheds by Tait Network
    Commendation – Parents room, Monaro Mall, Canberra Centre by Mather Architecture

    Sustainable Architecture 

    The Derek Wrigley Award – Synergy by BVN
    Award – RN Robertson Building by CCJ Architects
    Commendation – The Link by CCJ Architects

    Urban Design

    The Sir John Overall Award – Throsby Infrastructure by Tait Network
    Award – ANU Pop-Up Reunion Village by OCULUS with Craig Tan Architects
    Commendation – St Christopher’s Precinct by Cox Architecture

    Enduring Architecture 

    The Sir Roy Grounds Award – St Thomas Aquinas Catholic Church, Charnwood by Mitchell Giurgola Thorp Architects

    COLORBOND® Award for Steel Architecture 

    Award – Roberts Residence by formi building creators

    Chapter Awards and Prizes 

    Canberra Medallion – Australian Federal Police Forensics and Data Centre by HASSELL
    The Pamille Berg Award for Art in Architecture – Chowne Street House by PHILIP LEESON ARCHITECTS
    The Robert Foster Award for Light in Architecture – Monaro Mall, Canberra Centre by Universal Design Studio and Mather Architecture
    Architectural Professional of the Year – Remco Alexander de Vries, SQC Architecture
    President’s Medal – Harold Guida, Guida Moseley Brown Architects
    Clem Cummings Medal – Rachael Coghlan, CraftACT
    Emerging Architect Prize – Shannon Battisson, The Mill: Architecture + Design
    Lifetime Contribution Prize – Robert Foster
    ACT Chapter Student Medallion – Joel Smith, University of Canberra
    Daryl Jackson Alastair Swayn Graduate Prize – Joel Smith, University of Canberra
    John Redmond Prize – John Roberts, University of Canberra

    Read Comments
    Back to Top