My shortlist (0 item)

    Places for people celebrated at the 2017 Victorian Architecture Awards

    Nicholas Rider

    As has come to be expected of the Victorian Architecture Awards, a stunning diversity of project types were on display at this year’s presentation ceremony. This year, however, saw a particular celebration of projects with a human focus and scale; a theme that was evident across all categories.

     “This year there [was] a focus on designing healthy, liveable spaces,” says Vanessa Bird, Victorian Chapter president.

    “Living and working in well-designed buildings influences the way we think and feel; it inspires and uplifts us, promotes wellbeing and health and can bring us together in new ways.

    “The value of good architecture is about creating places for people.”

    Notable among the winners was the Victorian Comprehensive Cancer Centre. The large-scale project by STHDI and MCR (Silver Thomas Hanley, DesignInc and McBride Charles Ryan) took home the Victorian Medal and the William Wardell Award for Public Architecture.  

    Other awarded projects included Frank Bartlett Library and Moe Service Centre by FJMT, The Coppel and Piekarski Family Disability Respite Centre by Jackson Clements Burrows Architects, Shadow House by Matt Gibson Architecture in collaboration with Mim Design, and South East Water by BVN.

    Albert Park College Environmental Arts Hub by Six Degrees Architects was recognised twice, receiving the John George Knight Award for Heritage Architecture and the Henry Bastow Award for Educational Architecture.  

    Fifty-eight awards and commendations were presented – from a shortlist of 102 projects – at the awards. Projects that received a named award or award will now progress to the National Architecture Awards, to be announced in Canberra on 2 November 2017.

    Full list of winners from the 2017 Victorian Architecture Awards below:

    PUBLIC ARCHITECTURE

    WILLIAM WARDELL AWARD

    Victorian Comprehensive Cancer Centre by STHDI and MCR (Silver Thomas Hanley, DesignInc and McBride Charles Ryan) 
    Victorian-Comprehensive-Cancer-Centre-by-STHDI-and-MCR-Silver-Thomas-Hanley-DesignInc-and-McBride-Charles-Ryan-Image-Peter-Bennetts.jpgPhotography by Peter Bennetts 

    AWARDS

    Brimbank Community and Civic Centre by Lyons
    Brimbank-Community-and-Civic-Centre-by-Lyons-Image-Lyons.jpgImage: Lyons 

    Bunurong Memorial Park by BVN 
    Bunurong-Memorial-Park-by-BVN-Image-John-Gollings.jpgPhotography by John Gollings 

    Pomonal Community Hall by Workshop Architecture
    Pomonal-Community-Hall-by-Workshop-Architecture-Image-John-Gollings.jpgPhotography by John Gollings 

    COMMENDATION

    • Frank Bartlett Library and Moe Service Centre by FJMT

    URBAN DESIGN

    JOSEPH REED AWARD

    Frank Bartlett Library and Moe Service Centre by FJMT
    Frank-Bartlett-Library-and-Moe-Service-Centre-by-FJMT-Image-Nick-Doolan.jpgPhotography by Nick Doolan 

    AWARD

    Fitzroy Gardens Redevelopment Project by City of Melbourne City Design Studio
    Fitzroy-Gardens-Redevelopment-Project-by-City-of-Melbourne-City-Design-Studio-Image-Nils-Koenning.jpgPhotography by Nils Koenning 

    COMMENDATIONS

    • Reservoir Urban Nodes by Bellemo and Cat 
    • Upper West Side by Cottee Parker Architects

    EDUCATIONAL ARCHITECTURE

    HENRY BASTOW AWARD

    Albert Park College Environmental Arts Hub by Six Degrees Architects
    Albert-Park-College-Environmental-Arts-Hub-by-Six-Degrees-Architects-Image-Simon-James.jpgPhotography by Simon James 

    AWARDS

    Arts West, University of Melbourne by ARM Architecture and Architectus
    Arts-West-University-of-Melbourne-by-ARM-Architecture-and-Architectus-Image-John-Gollings.jpgPhotography by John Gollings 

    The Grimwade Centre for Cultural Materials Conservation - The University of Melbourne by Jackson Clements Burrows Architects 
    The-Grimwade-Centre-for-Cultural-Materials-Conservation-The-University-of-Melbourne-by-Jackson-Clements-Burrows-Architects-Image-Emily-Bartlett.jpgPhotography by Emily Bartlett 

    COMMENDATION 

    • Good Samaritan Primary School - Nazareth (Year 1 and 2) Learning Village by Harrison and White

    COMMERCIAL ARCHITECTURE

    SIR OSBORN MCCUTCHEON AWARD

    The Coppel and Piekarski Family Disability Respite Centre by Jackson Clements Burrows 
    Architects 
    The-Coppel-and-Piekarski-Family-Disability-Respite-Centre-by-Jackson-Clements-Burrows-Image-John-Gollings.jpgPhotography by John Gollings 

    AWARD

    TarraWarra Cellar Door by Kerstin Thompson Architects
    TarraWarra-Cellar-Door-by-Kerstin-Thompson-Architects-Image-Derek-Swalwell.jpgPhotography by Derek Swalwell 

    COMMENDATION

    • Streat Cromwell by Six Degrees Architects

    HERITAGE

    JOHN GEORGE KNIGHT AWARD

    Albert Park College Environmental Arts Hub by Six Degrees Architects 
    Albert-Park-College-Environmental-Arts-Hub-by-Six-Degrees-Architects-Image-Simon-James_2.jpgPhotography by Simon James 

    AWARD

    Hiro-En House by Matt Gibson Architecture and Design 
    Hiro-En-House-by-Matt-Gibson-Architecture-and-Design-Image-Shannon-McGrath.jpgPhotography by Shannon McGrath 


    INTERIOR ARCHITECTURE

    MARION MAHONY AWARD

    Shadow House by Matt Gibson Architecture and Design, Mim Design 
    Shadow-House-by-Matt-Gibson-Architecture-and-Design-Mim-Design-Shannon-McGrath.jpgPhotography by Shannon McGrath 

    AWARDS

    Slack Melbourne Office by Breathe Architecture 
    Slack-Melbourne-Office-by-Breathe-Architecture-Image-Peter-Clarke.jpgPhotography by Peter Clarke 

    The Gipson Commons, St Michael’s Grammar School by Architectus 
    The-Gipson-Commons-St-Michael-s-Grammar-School-by-Architectus.jpgImage: Architectus 

    COMMENDATIONS

    • Belmont House by Kennedy Nolan 
    • Cox Box Office by COX Architecture 

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (NEW)

    HAROLD DESBROWE-ANNEAR AWARD

    Rose House Baracco by Wright Architects 
    Rose-House-Baracco-by-Wright-Architects-Image-Andrew-Kidman.jpgPhotography by Andrew Kidman 

    AWARDS

    Dark Horse by Architecture Architecture 
    Dark-Horse-by-Architecture-Architecture-Image-Peter-Bennetts.jpgPhotography by Peter Bennetts 

    Fish Creek House by Edition Office 
    Fish-Creek-House-by-Edition-Office-Image-Ben-Hosking.jpgPhotography by Ben Hosking 

    House A by Andrew Walter 
    House-A-by-Andrew-Walter-Image-Ben-Hosking.jpgPhotography by Ben Hosking 

    Seaberg by Kerstin Thompson Architects 
    Seaberg-by-Kerstin-Thompson-Architects-Image-Derek-Swalwell.jpgPhotography by Derek Swalell 

    COMMENDATIONS

    • South Melbourne Beach House by Topology Studio 
    • True North by Tandem Design Studio 
    • Twig House by Leeton Pointon Architects and Interiors and Allison Pye Interiors 

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (ALTERATIONS AND ADDITIONS)

    JOHN AND PHYLLIS MURPHY AWARD

    Sorrento House by Figureground Architecture 
    Sorrento-House-by-Figureground-Architecture-Image-Derek-Swalwell.jpgPhotography by Derek Swalwell 

    AWARDS

    Dorman House by Austin Maynard Architects 
    Dorman-House-by-Austin-Maynard-Architects-Image-Peter-Bennetts.jpgPhotography by Peter Bennetts 

    Perimeter House by Make Architecture 
    Perimeter-House-by-Make-Architecture-Image-Peter-Bennetts.jpgPhotography by Peter Bennetts 

    Shadow Cottage Daylesford by MRTN Architects 
    Shadow-Cottage-Daylesford-by-MRTN-Architects-Image-Nic-Granleese.jpgPhotography by Nic Granleese 

    COMMENDATIONS

    • Alfred House by Austin Maynard Architects 
    • Belmont House by Kennedy Nolan 

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE – MULTIPLE HOUSING

    BEST OVEREND AWARD

    RMIT Bundoora West Student Accommodation by Richard Middleton Architects (RMA) 
    RMIT-Bundoora-West-Student-Accommodation-by-Richard-Middleton-Architects-RMA-Image-Dianna-Snape.jpgPhotography by Dianna Snape 

    AWARD

    Assembly Apartments by Woods Bagot
    Assembly-Apartments-by-Woods-Bagot-Image-Trevor-Mein.jpgPhotography by Trevor Mein 

    COMMENDATIONS

    • Albert Street by DKO Architecture 
    • Monash University Turner Building Student Accommodation by Jackson Clements Burrows Architects 

    SMALL PROJECT ARCHITECTURE

    KEVIN BORLAND AWARD

    South Melbourne Beach House by Topology Studio 
    South-Melbourne-Beach-House-by-Topology-Studio-Image-Paul-Hermes.jpgPhotography by Paul Hermes 

    AWARDS

    Balnarring Retreat by Branch Studio Architects 
    Balnarring-Retreat-by-Branch-Studio-Architects-Image-Peter-Clarke.jpgPhotography by Peter Clarke 

    Casa de Gatos by WOWOWA Architecture and Interiors 
    Casa-de-Gatos-by-WOWOWA-Architecture-and-Interiors-Image-Martina-Gemmola.jpgPhotography by Martina Gemmola 

    COMMENDATIONS

    • 2016 National Gallery of Victoria Architecture Commission: Haven’t you always wanted…? by [email protected] Studio Architects
    • Shimmerlands by Ha - Architecture, Product and Environment with Ben Sibley, Architectural Craftsperson 
    • Sound Cloud by Andrew Simpson Architects 

    SUSTAINABLE ARCHITECTURE

    ALLAN AND BETH COLDICUTT AWARD

    South East Water by BVN
    South-East-Water-by-BVN-Image-Dianna-Snape.jpgPhotography by Dianna Snape 

    AWARDS

    Birkenstock Australia Headquarters by Melbourne Design Studios (MDS) 
    Birkenstock-Australia-Headquarters-by-Melbourne-Design-Studios-MDS.jpgImage: MDS 

    Fitzroy Gardens Redevelopment Project by City of Melbourne City Design Studio
    Fitzroy-Gardens-Redevelopment-Project-by-City-of-Melbourne-City-Design-Studio-Image-Nils-Koenning_2.jpgPhotography by Nils Koenning 

    COMMENDATION

    • Monash University Building 56 Redevelopment by McGlashan Everist 

    AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE

    AWARD

    Arts West, University of Melbourne by ARM Architecture and Architectus 
    Arts-West-University-of-Melbourne-by-ARM-Architecture-and-Architectus-Image-Herald-Sun.jpgImage: Herald Sun 

    COMMENDATION

    • The Grimwade Centre for Cultural Materials Conservation - The University of Melbourne by Jackson Clements Burrows Architects 

    ENDURING ARCHITECTURE AWARD

    University South Lawn Underground Car Park by Loder and Bayly in association with Harris, Lange and Associates


    MELBOURNE PRIZE – JOINT WINNERS

    2016 National Gallery of Victoria Architecture Commission: Haven’t you always wanted…? by [email protected] Studio Architects
    2016-National-Gallery-of-Victoria-Architecture-Commission-Haven-t-you-always-wanted-Image-NGV.jpgImage: NGV 

    Tanderrum Bridge by John Wardle Architects and NADAAA in collaboration
    Tanderrum-Bridge-by-John-Wardle-Architects-and-NADAAA-in-collaboration-Image-Kristoffer-Paulsen.jpgPhotography by Kristoffer Paulsen 


    REGIONAL PRIZE

    Pomonal Community Hall by Workshop Architecture


    VICTORIAN ARCHITECTURE MEDAL

    Victorian Comprehensive Cancer Centre by STHDI and MCR (Silver Thomas Hanley, DesignInc and McBride Charles Ryan)
    Victorian-Comprehensive-Cancer-Centre-by-STHDI-and-MCR-Silver-Thomas-Hanley-DesignInc-and-McBride-Charles-Ryan-Image-Peter-Bennetts_3.jpgPhotography by Peter Bennetts 

    Read Comments
    Back to Top