My shortlist (0 item)

    Public contribution: 2016 Victorian Architecture Awards

    RELATED AWARDS
    2016 Tasmanian Architecture Awards winners
    2016 Queensland Architecture Awards winners
    2016 Northern Territory Architecture Awards winners
    2016 South Australian Architecture Awards winners
    2016 Western Australian Architecture Awards winners
    2016 New South Wales Architecture Awards


    ARM Architecture won an unprecedented sixth Victorian Medal at the 2016 Victorian Architecture Awards held recently, taking home the honour for their Geelong Library & Heritage Centre along with a suitcase full of other trophies.

    The Geelong Library & Heritage Centre also earned the 2016 Institute Gold Medallists the Regional Prize and both the Interior Architecture and Public Architecture named awards at the awards ceremony held 24 June.

    Chair of Juries, Hamish Lyon, described the project as “a significant new landmark for the City of Geelong,”

    “[It’s] A striking piece of architecture and major community hub, it has elevated the role of public architecture for both Geelong and the wider regional community.”

    Six Degrees Architects were also recognised for their continued commitment to design excellence, this time for their work in the sustainability space. The 2015 Sustainability Awards winners took home the Allan and Beth Coldicutt Award for Sustainable Architecture on the night, their Western Business Accelerator and Centre for Excellence (BACE) pipping projects by Croxon Ramsay Architects and Bent Architecture.

    Victorian residential design was once again a highlight of the program. A total of 17 awards were handed out across the Residential Architecture – Houses (New), Houses (Alterations and Additions) and Multiple Housing categories, the top performer was Austin Maynard Architects who received the Houses (Alterations and Additions) Named Award as well as an Architecture Award in the Houses (New) category.

    Across the board, the Juries noted that a focus on community was evident in all categories, cleverly showcasing architecture’s ability to contribute to the public realm in a variety of positive and innovative ways. Vanessa Bird, Victorian Chapter President stated that it is “particularly heartening to see architects demonstrating a thinking beyond a specific site to produce benefits for the wider community.”

    The following is a full list of 2016 Victorian Architecture Award winners. Named Award and Architecture Award winners go on to compete in the National Architecture Awards, announced in November.

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE - HOUSES (NEW)

    HAROLD DESBROWE-ANNEAR AWARD

    Deepdene House by Kennedy Nolan. Photography by Derek Swalwell


    Named-Award_Deepdene-House_Kennedy-Nolan_Derek-Swalwell.jpg


    ARCHITECTURE AWARDS

    That House by Austin Maynard Architects. Photography by Tess KellyAward_ThatHouse_AustinMaynardArchitects_TessKelly_0.jpg

    Point Lonsdale House by NMBW Architecture Studio. Photography by Peter Bennetts360_4277.jpg

    COMMENDATIONS

    • Goulburn Valley House by Rob Kennon Architects
    • Split House by BKK Architects
    • Torquay Concrete House by Auhaus Architecture

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE - HOUSES (ALTERATIONS AND ADDITIONS)

    JOHN AND PHYLLIS MURPHY AWARD

    Mills, The Toy Management House by Austin Maynard Architects. Photography by Peter BennettsCopy-of-2016030518_Mills-TheToyManagementHouse_AustinMaynardArchitectl_PeterBennetts_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARDS

    Shadow House by Matt Gibson Architecture + Design with Mim Design. Photography by Shannon McGrathAward_ShadowHouse_MattGibsonArchitecture-DesignwithMimDesign_ShannonMcgrath_0.jpg

    Arnold Street House by Robert Simeoni Architects. Photography by Trevor MeinCopy-of-2016030363_ArnoldStreetHouse_RobertSimeoniArchitects_TrevorMein_0.jpg

    Park Life by Nest Architects. Photography Lauren Bamford Copy-of-2016030749_ParkLife_NestArchitects_LaurenBamford_0.jpg

    COMMENDATIONS

    • Chamfer House by Mihaly Slocombe
    • Fitzroy Loft by Architects EAT

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE - HOUSES (MULTIPLE HOUSING) 

    BEST OVEREND AWARD

    Monash University Logan Hall by McBride Charles Ryan. Photography by John GollingsCopy-of-2016030759_MonashUniversityLoganHall_McbrideCharlesRyan_JohnGollings_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARDS

    Alarah Townhouses by SJB Architects. Photography by WolfdeneCopy-of-2016030545_AlarahTownhouse_SJBArchitects_Wolfdene_0.jpg

    Ari by Ola Studio. Photography by Paul CarlandCopy-of-2016030775_Ari_OlaStudio_PaulCarland_0.jpg

    Monash University Halls of Residence, Holman Hall and Campbell Hall by Hayball and Richard Middleton Architects. Photography by John GollingsCopy-of-2016030596_MonashUniversityHallofResidence-HolmanHallandCampbellHall_HayballandRichardMiddletonArchitects_JohnGollings_0.jpg

    COMMENDATION

    • 1 Bedford by DKO

    SMALL PROJECT ARCHITECTURE

    KEVIN BORLAND AWARD

    Maidstone Tennis Pavilion by Searle x Waldron Architecture. Photography by Nick SearleCopy-of-2016030529_MaidstoneTennisPavilion_SearleXWaldronArchitecture_NickSearle_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARD

    Backyard Studio by Figureground Architecture. Photography by Derek SwalwellCopy-of-2016030686_BackyardStudio_FiguregroundArchitects_DerekSwalwell_0.jpg

    COMMENDATIONS

    • Flyover Gallery by BRANCH STUDIO ARCHITECTS
    • Gertrude Glasshouse by SIBLING

    URBAN DESIGN

    ARCHITECTURE AWARD

    Monash Clayton Eastern Residential Village by MGS Architects, TCL and Monash University Eastern Village Design ConsortiumCopy-of-2016030642_MonashClaytonEasternResidentialVillage_MGSArchitectsandpartners_Tcl_0.jpg


    HERITAGE ARCHITECTURE

    JOHN GEORGE KNIGHT AWARD

    RMIT University, Building 11 Redevelopment by Peter Elliott Architecture + Urban Design. Photography by Diana SnapeCopy-of-2016030323_RMITUniversity-Building11Redevelopment_PeterElliottArchitecture-UrbanDesign_DiannaSnape_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARD

    Shadow House by Matt Gibson Architecture + Design with Mim Design. Photography by Shannon McGrathCopy-of-2016030802_ShadowHouse_MattGibsonArchitecture-DesignwithMimDesign_ShannonMcgrath_0.jpg

    COMMENDATION

    • Arnold Street House by Robert Simeoni Architects

    INTERIOR ARCHITECTURE

    MARION MAHONY AWARD

    Geelong Library & Heritage Centre by ARM Architecture. Photography by Emma CrossCopy-of-2016030209_GeelongLibrary-HeritageCentre_ARMArchitecture_EmmaCross_2.jpg

    ARCHITECTURE AWARDS

    Melrose Health by Bent Architecture. Photography by Folded Bird

    Copy-of-2016030626_MelroseHealth_BENTArchitecture_FoldedBird_0.jpg

    Mills, The Toy Management House by Austin Maynard Architects. Photography by Peter Bennetts589_4837.jpg

    COMMENDATIONS

    • Cambridge St by Room11 Architects
    • Hawker Hall by Craig Tan Architects with Bergman and Co and Samantha Eades Design
    • Ivanhoe Grammar Senior Years Centre by McBride Charles Ryan

    COMMERCIAL ARCHITECTURE

    SIR OSBORN MCCUTCHEON AWARD

    Emporium Melbourne by The Buchan Group with Wonderwall. Photography by Aaron PocockCopy-of-2016030696_EmporiumMelbourne_TheBuchanGroupwithWonderwall_AaronPocock_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARD

    3-5 Jessie Street, Cremorne by Six Degrees Architects. Photography by Alice HutchisonCopy-of-2016030721_3-5JessieStreet-Cremorne_SixDegreesArchitects_AliceHutchison_0.jpg

    COMMENDATION

    • Melrose Health by Bent Architecture

    PUBLIC ARCHITECTURE

    WILLIAM WARDELL AWARD

    Geelong Library & Heritage Centre by ARM Architecture. Photography by John GollingsCopy-of-2016030206_GeelongLibrary-HeritageCentre_ARMArchitecture_JohnGollings_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARDS

    The Glasshouse by Croxon Ramsay Architects (Public Alterations & Additions). Photography by Diana SnapeCopy-of-2016030617_TheGlasshouse_CroxonRamsayArchitects_DiannaSnape_0.jpg

    Forest Hill Police Station by Bamford-architects (Public New). Photography by Peter BennettsCopy-of-2016030207_ForestHillPoliceStation_bamford-architects_PeterBennetts_0.jpg

    COMMENDATION

    • St Mary's Narthex by Matt Gibson Architecture + Design (Public Alterations & Additions)

    EDUCATIONAL ARCHITECTURE

    HENRY BASTOW AWARD

    The Mandeville Centre, Loreto Toorak by Architectus. Photography by Ian DavidsonCopy-of-2016030293_TheMandevilleCentre_Architectus_IanDavidson_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARD

    Geelong Grammar School, School of Performing Arts & Creative Education by Peter Elliott Architecture + Urban Design. Photography by John GollingsCopy-of-2016030321_GeelongGrammarSchool-School-of-Performing-Arts-CreativeEducation_PeterElliottArchitecture-UrbanDesign_JohnGollings_0.jpg

    COMMENDATION

    • Woodleigh School, Homestead Redevelopment, Senior Campus by Law Architects

    SUSTAINABLE ARCHITECTURE

    ALLAN AND BETH COLDICUTT AWARD

    Western Business Accelerator and Centre for Excellence (BACE) by Six Degrees Architects. Photography by Alice HutchisonCopy-of-2016030533_WesternBusinessAcceleratorandCentreforExcellence-BACE-_SixDegreesArchitects_AliceHutchison_0.jpg

    ARCHITECTURE AWARD

    Saltwater Community Centre by Croxon Ramsay Architects. Photography by Diana SnapeCopy-of-2016030692_SaltwaterCommunityCentre_CroxonRamsayArchitects_DiannaSnape_0.jpg

    COMMENDATION

    • Melrose Health by Bent Architecture

    SPECIAL PRIZES

    COLORBOND AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE

    Cambridge St by Room11 Architects

    COMMENDATION

    • The Mandeville Centre, Loreto Toorak by Architectus

    MELBOURNE PRIZE

    Saltwater Community Centre by Croxon Ramsay Architects

    REGIONAL PRIZE

    Geelong Library & Heritage Centre by ARM Architecture

    VICTORIAN ARCHITECTURE MEDAL

    Geelong Library & Heritage Centre by ARM Architecture

    ENDURING ARCHITECTURE AWARD

    Heide II by McGlashan and Everist

    BATES SMART AWARD FOR ARCHITECTURE IN THE MEDIA 

    STATE AWARD

    Episodic Urbanism: The RMIT Urban Spaces Project 1996-2015 by Peter Elliott Architecture + Urban

    Design | Peter Elliott

    STATE COMMENDATION

    • Monash Steps / Stawell Steps by Nigel Bertram (Author), Virginia Mannering (Author), Hiroshi Nakao (Author), Peter Bennetts (Photographer)

    NATIONAL AWARD

    Places Women Make by Jane Jose

    NATIONAL COMMENDATIONS

    • The Diplomat, the Artist and the Suit by Renegade Films
    • Take me to the River: The story of Perth's foreshore by Dr Julian Bolleter
    Read Comments

    You May Also Like:


    Back to Top