My shortlist (0 item)

    Spotlight on: 2017 NSW Graduate and Student Architecture Awards winners

    A graduate from the University of Newcastle received the state’s most prestigious honour at the 2017 NSW Graduate and Student Architecture Awards, announced earlier this month.

    Announced at a ceremony held in Sydney, James Ellis took home the NSW Design Medal for his project ‘The Plant’, an investigation into where food, cities and architecture intersect.

    “[The Plant is] an insightful solution to a very complex brief that explores an entirely new building typology, the Community Food Factory, [which is] an activist response to the way that modern food production has become disconnected and made invisible from modern society,” said the jury.

    Brendan Boyle, also a graduate of The University of Newcastle, was named runner-up for the medal for his project, ‘Re:Birth’. The project explores the artefacts at Catherine Hill Bay, and proposes the reincarnation of industrial artefact through architectural intervention.

    Two commendations were also awarded – the first to James Hargrave of the University of New South Wales for his project ‘Space // Between’, and the second to Boris Nikolov, Pareena Patel and Jennifer Strilakos, graduates of the University of Technology Sydney (UTS), for their project ‘Foreshore Re-appropriate Organisation’.

    Intended as an annual celebration of up-and-coming young architects, the NSW Graduate and Student Architecture Awards seeks out the best from four architecture programs throughout the state: the University of Newcastle, the University of Sydney, University of New South Wales and UTS.

    Full list of winners from the 2017 Graduate and Student Architecture Awards below:

    RAIA NSW DESIGN MEDAL

    WINNER

    James Ellis (The University of Newcastle)

    RUNNER-UP

    Brendan Boyle (The University of Newcastle)

    COMMENDATIONS

    • James Hargrave (University of New South Wales)
    • Boris Nikolov, Pareena Patel and Jennifer Strilakos (University of Technology, Sydney)

    RAIA NSW FIRST DEGREE DESIGN AWARD

    WINNER

    Penny Fraser (University of New South Wales)

    RUNNER-UP

    Adam Vandepeer (The University of Sydney)

    COMMENDATION

    • Candace Chia-Ching Lee (University of New South Wales)

    RAIA NSW ARCHITECTURAL TECHNOLOGIES AWARD

    WINNER

    Timothy Qi Nan Li and Jianzhang James Wang (The University of Sydney)

    RUNNER-UP

    Sharon Cheuk Yao Cheong, Fook Hong Timothy Lee and Ho Hei Yick (The University of Sydney)


    RAIA NSW ARCHITECTURAL COMMUNICATIONS AWARD

    WINNER

    James Hargrave (University of New South Wales)

    RUNNER-UP

    Rachel Wan (University of Technology, Sydney)

    COMMENDATION

    James Ellis (The University of Newcastle)


    THE UNIVERSITY OF NEWCASTLE

    CONSTRUCTION AND PRACTICE PRIZE

    Jade York

    HISTORY AND THEORY PRIZE

    Dianne Gardoll

    FIRST DEGREE GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Corenne Earl

    MASTERS GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Brendan Boyle


    UNIVERSITY OF NEW SOUTH WALES

    CONSTRUCTION AND PRACTICE PRIZE

    Joshua Sleight

    HISTORY AND THEORY PRIZE

    Sharryn Bowman

    FIRST DEGREE GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Joshua Sleight

    MASTERS GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Jessica Gottlieb


    THE UNIVERSITY OF SYDNEY

    CONSTRUCTION AND PRACTICE PRIZE

    James Boden

    HISTORY AND THEORY PRIZE

    Pascale Roberts

    FIRST DEGREE GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Janelle Woo

    MASTERS GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Mitchell Page


    THE UNIVERSITY OF TECHNOLOGY, SYDNEY

    CONSTRUCTION AND PRACTICE PRIZE

    Adam Donbauer

    HISTORY AND THEORY PRIZE

    Andrea Lam

    FIRST DEGREE GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Calum York

    MASTERS GRADUATE OF THE YEAR PRIZE

    Michelle Vassilou

    Back to Top