My shortlist (0 item)

    2014 NSW Architecture Awards - Prince Alfred Pool + Park, The Wayside Chapel and 8 Chifley Square all feature

    Nathan Johnson

    A Neeson Murcutt Architect project has won both the Public Architecture and Urban Design category prizes at this year’s Australian Institute of Architects’ (AIA) NSW Architecture Awards.

    Sydney’s Prince Alfred Pool + Park Upgrade by Neeson Murcutt and Sue Barnsley Design was celebrated at the historic Jones Bay Wharf on Thursday 26 June, amongst 42 other award winners, nine prizes and eighteen commendations.

    The project was described by the jury as “a rare synthesis of art and landscape, urban design and architecture,” and was commended for its depiction of integrated architecture. 

    “The juxtaposition of built form and landscape, of privacy and openness, the use of natural light and air, the selection of materials, colour, graphics and planting, make this project a delight in every detail,” noted the Jury.

    The project was also the joint winner of the City of Sydney Lord Mayor’s Prize, along with Environa Studio’s The Wayside Chapel.

    The Wayside Chapel also received the Milo Dunphy Award for Sustainable Architecture for ‘encompassing the true nature of sustainability’.

    “What makes this building stand out has been the additional emphasis on less mainstream aspects of sustainability including a green roof to grow fruit and vegetable crops for the onsite café and the use of colours and materials to influence occupant mood and wellbeing – all based on solid research,” said the jury.

    8 Chifley Square by Lippmann Partnership/Rogers Stirk Harbour & Partners took out the Sir Arthur G. Stephenson Award for Commercial Architecture category and also took commendations in the COLORBOND® Award for Steel Architecture and Sustainable Architecture categories.

    Stone House by CHROFI was the inaugural winner of the Hugh and Eva Buhrich Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions), awarded by the jury for its “succinct transformation of a small dwelling.”

    Almost 200 entries were submitted for this year’s NSW Architecture Awards from across the state and named award and architecture award winners will now progress to the AIA’s National Architecture Awards to be announced on Thursday 6 November 2014 in Darwin.

    An exhibition of the award‐winning projects from NSW will be on show to the general public at Tusculum (3 Manning Street, Potts Point) from Monday 30 June.

     

    The full list of 2014 NSW Architecture Awards

    PUBLIC ARCHITECTURE

    Sulman Medal

    Prince Alfred Park + Pool Upgrade – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney (Below) Image:Brett Boardman

    Architecture Awards

    • Australian Plantbank – BVN Donovan Hill
    • Cranbrook Junior School – Tzannes Associates
    • North Bondi Surf Life Saving Club – Durbach Block Jaggers in association with Peter Colquhoun
    • OLMC Parramatta Janet Woods Building – Tzannes Associates
    • White Bay Cruise Terminal – Johnson Pilton Walker

    Commendations

    • The Wayside Chapel – Environa Studio
    • UTS Great Hall and Balcony Room – DRAW

     

    URBAN ARCHITECTURE

    Lloyd Rees Award

    Prince Alfred Park + Pool Upgrade – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

     

    COMMERCIAL ARCHITECTURE

    Sir Arthur G. Stephenson Award

    8 Chifley Square – Lippmann Partnership/Rogers Stirk Harbour & Partners (Below) Image: Brett Boardman

    Architecture Awards

    • Lune de Sang Sheds – CHROFI
    • Qantas Headquarters Redevelopment – Architectus

     

    INTERIOR ARCHITECTURE

    John Verge Award

    Sydney Commonwealth Parliament Offices – Architectus + Ingenhoven (Below) Image: Trone Branigan

    Architecture Awards

    • Ansarada – Those Architects
    • Garangula Gallery – Fender Katsalidis Mirams Architects
    • Herbert Smith Freehills Workplace – BVN Donovan Hill
    • Point Piper Apartment – CO‐AP (Architects)

    Commendation

    • Virgin Australia Sydney Lounge – Tonkin Zulaikha Greer Architects

     

    SUSTAINABLE ARCHITECTURE

    Milo Dunphy Award

    The Wayside Chapel – Environa Studio (Below) Image: Owen Zhu

    Architecture Awards

    • Alexandria Courtyard House – Matthew Pullinger Architect
    • Australian Plantbank – BVN Donovan Hill
    • Outpost 742713 9 – Drew Heath Architects
    • White Bay Cruise Terminal – Johnson Pilton Walker

    Commendations

    • 8 Chifley Square – Lippmann Partnership/Rogers Stirk Harbour & Partners
    • Yatte Yattah House – Tzannes Associates

     

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE ‐ HOUSES (NEW)

    Wilkinson Award

    Griffith House – Popov Bass Architects (Below) Image: Sharrin Rees

    Architecture Awards

    • Dogtrot House – Dunn & Hillam Architects
    • Hunters Hill House – Arkhefield
    • Invisible House Peter Stutchbury Architecture
    • K House – Chenchow Little
    • Ozone House – Matt Elkan Architect

    Commendations

    • House Maher – Tribe Studio Architects

     

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE ‐ HOUSES (ALTERATIONS & ADDITIONS)

    Hugh and Eva Buhrich Award

    Stone House – CHROFI (Below) Image: Brett Boardman

    Architecture Awards

    • A Balmain Pair – Benn & Penna Architecture
    • Birchgrove House – Candalepas Associates
    • Piebenga‐Franklyn Residence – David Boyle Architect
    • Tamarama Semi‐D – David Langston‐Jones

    Commendations

    • 3x2 House – Panovscott
    • Light Cannon House – Carterwilliamson Architects

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE ‐ MULTIPLE HOUSING

    Aaron Bolot Award

    Gantry – Bates Smart (Below) Image: Brett Boardman

    Architecture Awards

    • Coast – SJB
    • UNSW Kensington Colleges – Bates Smart

    Commendations

    • Attica Newtown – Candalepas Associates
    • Imperial Stanisic Architects
    • One Central Park PTW Architects + Atelier Jean Nouvel
    • Washington Park_Meridian & Monte Turner

     

    SMALL PROJECT ARCHITECTURE

    Robert Woodward Award

    Foley Park Amenities – Stanic Harding (Below) Image: Richard Glover

    Architecture Awards

    • Balmain Apartment – Durbach Block Jaggers
    • The Garden Project – Welsh + Major Architects

    Commendations

    • Somersby Pavilion – Matthew Woodward Architecture
    • The Pod – Takt | Studio for Architecture

     

    HERITAGE

    Greenway Award

    Eternity Playhouse – Tonkin Zulaikha Greer Architects (Creative Adaptation)

     

    CREATIVE ADAPTATION

    Commendation

    • Paramount Pictures Building – Fox Johnston

     

    CONSERVATION

    Architecture Awards

    • Former Police Station, 127‐129 George St, The Rocks – Welsh + Major Architects with Sydney Harbour Foreshore Authority
    • Yarrangobilly Caves House 1917 Wing – Architectural Projects

    Commendation

    • Female Orphan School, UWS Parramatta – Tanner Kibble Denton Architects

     

    AWARD FOR ENDURING ARCHITECTURE

    CB Alexander College, Tocal – Ian McKay and Phillip Cox, architects in association

    COLORBOND® AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE

    White Bay Cruise Terminal – Johnson Pilton Walker

    Commendations

    • 8 Chifley Square – Lippmann Partnership/Rogers Stirk Harbour & Partners
    • Lemur Forest Adventure – Hill Thalis Architecture + Urban Projects

    BLACKET PRIZE

    Garangula Gallery – Fender Katsalidis Mirams Architects

    NSW PREMIER’S PRIZE

    The Boilerhouse – Tanner Kibble Denton Architects

    CITY OF SYDNEY LORD MAYOR’S PRIZE (*JOINT WINNER*)

    Prince Alfred Park + Pool Upgrade – Neeson Murcutt Architects in association with City of Sydney

    The Wayside Chapel – Environa Studio

    NSW PRESIDENT’S PRIZE

    Steve Kennedy – Kennedy Associates Architects

    EMERGING ARCHITECT PRIZE (SPONSORED BY AWS)

    Shaun Carter – Carterwilliamson Architects

    MARION MAHONY GRIFFIN PRIZE

    Bridget Smyth – City of Sydney

    ADRIAN ASHTON PRIZE FOR WRITING AND CRITICISM (SPONSORED BY BATES SMART)

    Janne Ryan – ABC Radio National’s By Design

    DAVID LINDNER PRIZE

    Ben Wollen

     

    Back to Top