My shortlist (0 item)

    2017 Tasmanian Architecture Awards winners revealed

    Nicholas Rider

    The Australian Institute of Architects has announced the winners of the 2017 Tasmanian Architecture Awards.

    Among the awarded practices was Room 11, who received a number of awards and commendations for projects including Shambles Brewery, D’Entrecasteaux House and Nelson House projects. Thomas Bailey from Room 11 was also acknowledged with the Emerging Architect Prize. 

    Another notable presence at the awards was John Wardle Architects, who won the Alexander North Award for Interior Architecture and the Roy Sharrington Award for Heritage Architecture for its restoration of Captain Kelly’s Cottage. 

    Sunnybanks House also appeared several times at the awards. The project by Core Collective architects took home awards for Residential Architecture – Houses (New), Sustainable Architecture and Steel Architecture.

    Named award and award winners will now progress to the National Architecture Awards, which will be announced in Canberra on 2 November.

    Full list of winners from the 2017 Tasmanian Architecture Awards below: 

    COMMERCIAL ARCHITECTURE

    AWARDS

    Launceston Airport Retail Transformation by The Buchan Group
    Launceston-Airport-Retail-Transformation-by-The-Buchan-Group-Image-Rachael-Dere.jpgPhotography by Rachael Dere

    Shambles Brewery by Room 11
    Shambles-Brewery-by-Room-11-Image-Ben-Hosking.jpgPhotography by Ben Hosking 


    EDUCATIONAL ARCHITECTURE

    SYDNEY BLYTHE AWARD

    Lady Gowrie Tasmania Integrated Centre for Children and Families by Cumulus Studio
    Lady-Gowrie-Tasmania-Integrated-Centre-for-Children-and-Families-by-Cumulus-Studio-Image-Nina-Hamilton.jpgPhotography by Nina Hamilton 

    COMMENDATION

    • Lauderdale Primary School - Kinder and Classroom Additions by Preston Lane Architects

    INTERIOR ARCHITECTURE

    ALEXANDER NORTH AWARD

    Captain Kelly’s Cottage by John Wardle Architects
    Captain-Kelly-s-Cottage-by-John-Wardle-Architects-Image-Trevor-Mein.jpgPhotography by Trevor Mein 

    COMMENDATION

    • St Albi by Cykel Architecture

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (NEW)

    ESMOND DORNEY AWARD

    Cross House by Taylor and Hinds Architects
    Cross-House-by-Taylor-and-Hinds-Architects-Image-Adam-Gibson.jpgPhotography by Adam Gibson 

    AWARDS

    D’Entrecasteaux House by Room 11
    D-Entrecasteaux-House-by-Room-11-Image-Megan-Baynes.jpgPhotography by Megan Baynes 

    River’s Edge House by Stuart Tanner Architects
    River-s-Edge-House-by-Stuart-Tanner-Architects-Image-Brett-Boardman.jpgPhotography by Brett Boardman 

    Sunnybanks House by Core Collective Architects
    Sunnybanks-House-by-Core-Collective-Architects-Image-Adam-Gibson.jpgPhotography by Adam Gibson 

    COMMENDATION

    • Nelson House by Room 11

    RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (ALTERATIONS AND ADDITIONS)

    EDITH EMERY AWARD

    Longview Avenue Garden Room by Taylor and Hinds Architects 
    Longview-Avenue-Garden-Room-by-Taylor-and-Hinds-Architects-Image-Adam-Gibson.jpgPhotography by Adam Gibson 

    COMMENDATION

    • Minallo Residence by Jaws Architects

    SMALL PROJECT ARCHITECTURE

    PETER WILLMOTT AWARD

    Milkman’s Cottage by Preston Lane Architects
    Milkman-s-Cottage-by-Preston-Lane-Architects-Image-Adam-Gibson.jpgPhotography by Adam Gibson 

    COMMENDATION

    • Princes Park Toilets by Terroir Architects

    HERITAGE ARCHITECTURE 

    ROY SHARRINGTON AWARD

    Captain Kelly’s Cottage by John Wardle Architects
    Captain-Kelly-s-Cottage-by-John-Wardle-Architects-Image-Trevor-Mein_2.jpgPhotography by Trevor Mein 


    SUSTAINABLE ARCHITECTURE

    BARRY MCNEIL AWARD 

    Shambles Brewery by Room 11
    Shambles-Brewery-by-Room-11-Image-Ben-Hosking_2.jpgPhotography by Ben Hosking 

    AWARD

    Sunnybanks House by Core Collective Architects
    Sunnybanks-House-by-Core-Collective-Architects-Image-Adam-Gibson_2.jpgPhotography by Adam Gibson 


    ENDURING ARCHITECTURE AWARD

    St Pius X Church by Esmond Dorney 


    AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE

    AWARD

    Sunnybanks House by Core Collective Architects
    Sunnybanks-House-by-Core-Collective-Architects-Image-Adam-Gibson_3.jpgPhotography by Adam Gibson 


    HENRY HUNTER TRIENNIAL PRIZE

    #thebarnTAS by Workbylizandalex
    thebarnTAS-by-Workbylizandalex-Image-Sean-Fennessy.jpgPhotography by Sean Fennessy

    PRESIDENT’S PRIZE

    Karen Davis FRAIA 

    EMERGING ARCHITECT PRIZE

    Thomas Bailey RAIA, Room 11

    S. W. T. BLYTHE STUDENT PRIZE

    Process as Spectacle by Maximilian Cook

    Back to Top